Hrana, zdravlje, prevoz, zabava… troškovi života u Francuskoj mogu da budu veoma visoki, posebno u Parizu i u velikim gradovima. Bolje je da se budžet dobro isplanira i pripremi da bi se izbegla neprijatna iznenađenja prilikom useljenja.
OTVORITI RAČUN U BANCI U FRANCUSKOJ
Otvaranje računa u banci više je nego korisno, naročito za plaćanje računa (struje, telefona, kirije) kao i pretplata (prevoz, Internet). Lakše ćete primati i eventualnu platu kao i refundacije zdravstvenih troškova i to neposredno. Francuska platna kartica omogućava vam da platite najveći broj troškova kao i da ne nosite velike sume novca u kešu.
Otvaranje računa u banci je pravo koje priznaje francuski zakon droit qui est reconnu par la loi française. Inostrani student koji boravi u Francuskoj može da otvori račun u bilo kojoj banci. U većini gradova postoje filijale različitih banaka. Možete da odete u bilo koju poslovnicu i zakažete razgovor sa savetnikom.
Uporedite ponude različitih banaka. Troškovi za podizanje novca na licu mesta, za međunarodne virmane kao i podizanje novca u inostrantsvu znatno mogu da variraju od banke do banke.
Potrebno je da imate 3 dokumenta da biste mogli da otvorite račun u banci: ličnu ispravu, potvrdu o smeštaju kao i potvrdu o školovanju ili studentsku karticu. Dok čekate definitivnu adresu stanovanja, ponekada možete da koristite adresu odeljenja za međunarodnu saradnju vaše visokoobrazovne ustanove.
Prilikom otvaranja računa u banci imate pravo na karticu i čekove. Zahvaljujući instrukcijama za uplate u evrima (relevé d’identité bancaire (RIB)), moći ćete automatski da vršite plaćanja kada su u pitanju razne vrste pretplata.
U slučaju da imate problem prilikom otvaranja računa u banci, postoji procedura koja se zove "pravo na račun" ("droit au compte"). Centralna banka Francuske (La Banque de France) zvanično će odrediti banku koja će morati da vam otvori račun. Detalje o ovoj proceduri, neophodnim dokumentima kao i udruženjima koja nude pomoć u vezi sa ovim problemom potražite na ovom sajtu le site de la Banque de France.
BUDŽET ZA HRANU
U proseku, Francuzi troše oko 300 evra mesečno na ishranu. Ova brojka može da varira u zavisnosti od grada gde živite i vaše potrošnje. Uopšteno uzevši, troškovi života znantno su veći u Parizu.
Evo prosečnih cena nekih osnovnih proizvoda u Francuskoj:
- baget: 1 evro;
- kroasan: 1,10 evra;
- 1 kg testa: 1,50 evra;
- 1 litar mleka: 1,20 evra;
- 6 jaja: 1,50 evra;
- kafa u kafiću ili restoranu: 2 evra;
- fastfood obrok: 7 evra;
- obrok u restoranu: od 10 do 20 evra;
- sendvič sa pićem u pekari: od 5 do 8 evra.
obrok u studentskoj kantini (RU): 3,30 evra;
BUDŽET ZA ZDRAVLJE
U Francuskoj, lekari imaju slobodu da primenjuju tarife koje žele. Da biste kontrolisali svoj budžet za zdravstvene usluge, dajte prednost lekarima koji pripadaju ʺsektoru 1ʺ, koji primenjuju tarifu koja se gotovo u celosti refundira preko zdravstvenog osiguranja. Platićete manje i dobićete veću refundaciju. Ako idete na pregled kod lekara consultez un médecin u univerzitetskoj poliklinici, pregledi su besplatni.
Evo i primera cena za lekarske preglede ʺsektora 1ʺ kao i iznos refundacije preko zdravstvenog osiguranja:
Pregled kod lekara opšte prakse: 25 evra (16,50 evra se refundira) ;
- Pregled kod lekara specijaliste: 25 evra (16,50 evra se refundira) ;
- Pregled kod ginekologa ili oftamologa : 30 evra (20 evra se refundira) ;
- Pregled kod stomatologa: 30 evra (refundacija zavisi od vrste usluge).
BUDŽET ZA PREVOZ
Ako živite daleko od fakulteta, troškovi prevoza mogu da predstavljaju značajan deo vašeg ukupnog budžeta. Važno je da sve radite unapred. Evo cena prevoza koje mogu da vam pomognu prilikom pripreme budžeta u te svrhe:
- godišnja studentska pretplata za prevoz u Parizu iznosi: 342 evra;
- godišnja studentska pretplata za prevoz izvan Pariza iznosi: između 250 i 300 evra;
- 1 litar benzina košta: 1,40 evra;
- 1 bicikl za slobodnu upotrebu: cene zavise od grada uz mogućnost za godišnju pretplatu. (U Parizu godišnja studentska pretplata za bicikl za slobodnu upotrebu iznosi: od 19 do 29 evra);
- 1 povratna karta na relaciji Pariz-Barselona avionom iznosi: 150 evra;
- 1 karta sa umanjenjima za francuske železnice SNCF za mlade između 18 i 27 godina iznosi: 50 evra godišnje;
- 1 povratna karta za putovanje na relaciji Pariz-London Eurostarom iznosi: između 100 i 150 evra;
1 povratna karta za putovanje Pariz-Marsej TGV-om iznosi: 140 evra
Studenti ostvaruju pravo na brojne povoljnosti za prevoz tarifs avantageux pour les transports. Koristite ih što više jer ćete moći znatno da uštedite.
BUDŽET ZA ZABAVU
Cena zabave i kulturnih aktivnosti veoma varira. Postoje cene za svačiji ukus i svačiji džep. Često ćete imati mogućnost za umanjenja et à des tarifs spéciaux na osnovu vaše studentske kartice ili na osnovu godina, ukoliko imate manje od 25 godina života. Evo nekih primera koji mogu da vam pomognu da predvidite i isplanirate svoj budžet za zabavu:
- 1 ulazak u bioskop za mlađe od 26 godina iznosi: između 5 i 7,50 evra;
- 1 ulazak u muzej ili obilazak nacionalnog spomenika: besplatan je za sve državljane zemalja Evropskog ekonomskog prostora koji imaju manje od 26 godina ili košta od 5 do 15 evra;
- 1 karta za bazen po smanjenoj tarifi iznosi: između 1,50 i 3 evra;
- 1 knjiga u džepnom izdanju iznosi: između 5 i 10 evra;
- 1 mesto u pozorištu iznosi: od 10 evra pa naviše;
- 1 nacionalni dnevni list iznosi: između 2 i 3 evra.
Neograničena pretplata za bioskop iznosi: 30 evra mesečno.
Image