FUNKCIONISANJE FRANCUSKOG VISOKOG OBRAZOVANJA

étudiants

U Francuskoj visokoobrazovni sistem nudi brojne studijske programe, pristupačne i za inostrane studente bez obzira da li govore ili ne govore francuski jezik. Upoznajte se sa gimnazijama, univerzitetima i prestižnim visokim školama koje im otvaraju svoja vrata.

RAZNOLIKA PONUDA VISOKOOBRAZOVNIH STUDIJSKIH PROGRAMA

Francusko visoko obrazovanje obuhvata 2,5 milliona studenata. Od tog broja 12 % su inostrani studenti. Svima je na raspolaganju veoma raznovrsna ponuda i oni nastavljaju studije u svim oblastima i na svim nivoima.

Francuska ima 3.500 državnih i privatnih visokoobrazovnih ustanova: 67 univerziteta, 25 konzorcijuma univerziteta i visokoobrazovnih ustanova, 282 doktorske škole, 227 inženjerskih škola koje imaju zakonsko pravo da izdaju inženjerska zvanja, 220 biznis škola, 45 državnih visokih škola, 22 škole arhitekture i 300 privatnih škola i instituta.

Od 3000 gimnazija, neke imaju pripremne programe za prestižne visoke škole (CPGE), druge nude programe za visokoobrazovne tehničare (STS) ili pripremaju za nacionalne diplome visoobrazovnih tehničara (BTS).

Više od 1.700 studijskih programa odvija se na engleskom jeziku. Pronađite ih u katalogu pod nazivom Programs taught in English. Kratki boravci koji objedinjuju učenje jezika i kulturne boravke takođe se nude inostranim studentima. Detaljne informacije o tome možete da pogledate u katalogu agencije Campus France kao i na aplikaciji Immersion France.

Besplatni onlajn kursevi tzv. MOOC na francuskom jeziku sve su brojniji. Iza skraćenice FUN, za France Université Numérique, nalazi se prva francuska platforma onlajn kurseva. Ona objedinjuje preko 300 kurseva koje nudi više od 80 visokoobrazovnih ustanova i broji oko milion upisanih korisnika.

 

Image
Salle de classe

GUST UNIVERZITETSKI KALENDAR

U Francuskoj univerzitetska godina počinje septembra ili oktobra meseca u zavisnosti od visokoobrazovne ustanove i studijskog programa. Ona je isprekidana raspustima, naročito onim u trajanju od dve nedelje u vreme novogodišnjih i božićnih praznika na kraju godine. Na kraju prvog semestra, kratak period prekida predavanja omogućava održavanje ispita. Letnji raspust počinje u maju ili junu nakon ispita na kraju drugog semestra. Uglavnom traje dva meseca.

STRUKTURA PREDAVANJA U FRANCUSKOM VISOKOM ŠKOLSTVU

Na francuskim univerzitetima predavači i istraživači nude dva tipa predavanja studentima:

- predavanja u amfiteatru: profesor izlaže svoja predavanja pred studentima u amfiteatru od 100 do 1000 mesta. Ova neobavezna predavanja često se u štampanoj verziji dele studentima u vidu brošura, koje su veoma korisne za pripremanje ispita na kraju semestra;

- rad sa mentorom les travaux dirigés (TD) i vežbe les travaux pratiques (TP) : ova obavezna nastava odvija se u manjim grupama i dopuna je predavanjima u amfiteatru kroz praktični rad i produbljivanje teorijskih znanja. Stručna praksa u preduzećima može da se nadoveže na rad sa mentorom i vežbe.

 

Image
Enseignement supérieur français

 

PROVERA UNIVERZITETSKOG ZNANJA

U francuskom visokoobrazovnom sistemu postoje dva tipa provere znanja. Kontinuirana provera omogućava da se vrednuju stečena znanja tokom cele godine sa redovnim ocenjivanjem svakog predmeta koji se uči. Završni ispiti održavaju se dva puta godišnje, na kraju svakog semestra iz svih predmeta.

NIVO FRANCUSKOG JEZIKA KOJI TREBA DA IMAJU INOSTRANI STUDENTI

Ako pohađate studijski program na engleskom jeziku, ne zahteva se znanje francuskog jezika. Međutim, vaša visokoobrazovna ustanova će moći da proveri vaš nivo znanja engleskog jezika.

Zauzvrat, ako pohađate nastavu na francuskom jeziku, znajte da inostrani studenti moraju da podnesu dokument koji potvrđuje njihov nivo francuskog jezika. Možete da ga steknete polaganjem ispita ili zvaničnog testa o znanju francuskog jezika, poput DELF-a, DALF-a, TCF-a ili TEF-a. Zajednička referenca je Zajednički evropski okvir za strane jezike (CECRL). Inostrani studenti koji su stekli francusku maturu u nekoj od ustanova AEFE-a (Agence pour l’Enseignement du Français à l’Etranger) ne prilažu potvrdu o znanju jezika.

Za osnovne i Master studije neophodno je imati minimum nivo B2, pa čak i više za humanističke i društvene nauke. Nivo B2 se obavezno traži u okviru procedure “DAP” (demande d’admission préalable), za upis I godine onosvnih studija u Francuskoj na državnim univerzitetima. Neke francuske visokoobrazovne ustanove mogu da traže i više jezičke nivoe C1 ili C2 ako su u pitanju posebni studijski programi. 

 

Image
Sorbonne
Image
Etudiants en salle de lecture
URONITE U FRANCUSKO VISOKO OBRAZOVANJE

Pratite glavne etape za dolazak na studije u Francusku

Saznajte