Postoji više mogućnosti koje se nude strancima koji su stekli diplome u Francuskoj, a koji žele da traže posao na kraju svojih studija. Sve zavisi od državljanstva.
OSTATI U FRANCUSKOJ NAKON STUDIJA I TRAŽITI POSAO
Da bi ostali u Francuskoj nakon sticanja diplome, studenti iz zemalja van EU treba da imaju obećanje o zaposlenju ili ugovor o radu kao i naknadu koja iznosi najmanje 1,5 zakonskog minimalca (2 220 evra bruto mesečno 2017.).
Ako nema obećanje o zaposlenju, stranac van EU može da traži privremenu dozvolu boravka autorisation provisoire de séjour (APS) koja važi godinu dana, i koja se ne obnavlja kako bi imao vremena da traži posao u Francuskoj. Za to, treba da ima strukovnu diplomu, Master diplomu ili projekat vezan za pokretanje preduzeća.
Studenti koji potiču iz zemalja koje imaju zaključen bilateralni ugovor sa Francuskom mogu da imaju posebne pogodnosti kada je u pitanju dobijanje privremene dozvole boravka APS (Senegal, Gabon, Benin, Tunis, Mauricijus, Zeleni rt, Burkina Faso, Kamerun, Makedonija, Crna Gora, Srbija, Liban, Indija). Pogledajte sajt Ministarstva unutrašnjih poslova Francuske le site du ministère de l’Intérieur.
NEKOLIKO PRAKTIČNIH SAVETA ZA TRAŽENJE POSLA U FRANCUSKOJ
Pre nego što počnete za tražite posao, odaberite vrstu posla za koji se prijavljujete. Potom pripremite CV i motivaciono pismo u skladu sa očekivanjima francuskih poslodavaca.
- Pratite sajtove koji nude poslove i napravite upozorenja koja će vam stizati na mejl i memorišite vaše kriterijume za pretraživanje. Pôle Emploi sakuplja sve objave sa svih sajtova. Sajt APEC ih takođe nudi, a vi ih redovno pregledajte.
- Ažurirajte svoj CV na vreme i prilagodite ga poslovnim ponudama za koje se prijavljujete.
- Šaljite i tzv. spontane kandidature preduzećima koja vas zanimaju da biste ih upoznali sa svojim poslovnim namerama.
- Vodite računa o svojoj e-reputaciji kao i o informacijama o sebi koje su svima dostupne. Regruteri sve više koriste društvene mreže da bi stekli mišljenje o kandidatima sa kojima treba da se sretnu.
- Idite na sajmove zapošljavanja da biste upoznali regrutere. Sa CV-ijem i motivacionim pismom u rukama u jednom danu možete da imate više razgovora za posao. Pošto ćete imati malo vremena da ih ubedite, dobro pripremite svoju argumentaciju.
ISKORISTITE SVOJU STRUČNU PRAKSU NA KRAJU STUDIJA
Često obavezna da bi se okončale studije, stručna praksa omogućava da se upoznamo sa profesionalnim okruženjem kao i da stečeno znanje i veštine isprobamo u praksi. Ako vaš studijski pogram ne zahteva stručnu praksu, ništa vas ne sprečava da se prijavite bar za jednu, što je dobar način da izgradite svoj CV kao i da razvijete mrežu poslovnih kontakata koje potom možete da iskoristite za dalje.
ZATRAŽITE POMOĆ PRILIKOM TRAŽENJA POSLA
Udruženja alumnista, centri za razvoj karijere, službe za odnose sa preduzećima, sajmovi zapošljavanja... brojne su ustanove koje pomažu diplomcima da pronađu posao.
Mladi diplomci (od nivoa matura + 4) mogu da se obrate APEC-u (Association pour l'emploi des cadres). A tu je i agencija Pôle Emploi koja pomaže svima koji traže posao bez obzira na nivo obrazovanja.
AKTIVIRAJTE SVOJU MREŽU POSLOVNIH KONTAKATA
Razglasite među svojim poznanicima da tražite posao i informišite se o preduzećima koja zapošljavaju u vašem sektoru aktivnosti. Poslovne društvene mreže poput LinkedIn-a omogućavaju vam da pošaljete svoj CV onlajn, da održavate i razvijate mrežu poslovnih kontakata (bivši drugovi, kolege, osobe koje se bave sličnim poslovima... da odgovorite na poslovne ponude.
Mreže alumnista réseaux d’anciens élèves poput France Alumni, referentne platforme inostranih studenata koji su stekli diplome u Francuskoj, veoma su efikasna sredstva da se pronađe posao ili da se obavestite o preduzećima koja vas interesuju.