Mnogo je pitanja vezanih za smeštaj kada krećete na studije u Francusku. Ovaj članak će Vam pomoći da obijete odgovore bar na neka od njih.
VRSTE STUDENTSKOG SMEŠTAJA
Na raspolaganju vam je dosta mogućnosti ako tražite studentski smeštaj u Francuskoj. Imate izbor između smeštaja u državnom ili privatnom sektoru, domovima ili u stanu, samostalnom ili zajedničkom smeštaju, najam sobe u nečijem stanu ili u nezavisnom aranžmanu...
Važno je započeti pretraživanje na vreme. Potrudite se da imate bar privremeni smeštaj za početak, a potom ćete lagano tražii neku trajniju opciju.
Raspitajte se, pre svega, u vašoj visokoobrazovnoj ustanovi. Neke visokoškolske institucije imaju svoje smeštajne kapacitete, poput tzv. Velikih škola (Grandes Ecoles).
Imate dve glavne podele vezane za traženje studentskog smeštaja u Francuskoj:
- Smeštaj u studentskim domovima. Ovaj tip smeštaja ima više pogodnosti: umerene cene, već opremljene sobe kao i život u zajednici koji neki studenti smatraju glavnim adutom.
- Smeštaj u privatnom sektoru koji se traži preko agencije za nekretnine ili preko pojedinaca. U ovakvom tipu smeštaja možete da delite stan sa drugim studentima ili da živite kod nekog stanodavca tako što ćete unajmiti sobu u njegovom stanu.
Stipendisti raspolažu mogućnostima za dobijanje smeštaja preko CROUS-a za koje je neposredno nadležna agencija Camous France u Parizu.
SMEŠTAJ U STUDENTSKOM DOMU
Studentski domovi CROUS
Studentski domovi CROUS-a su državni i njih subvencioniše država. Studenti najviše traže i vole ovaj tip smeštaja. On ima i najviše pogodnosti: cena je niska (u proseku 400 evra u Parizu, 200 evra u unutrašnjosti) uz mogućnost da se dobije naknada za smeštaj aides au logement de la CAF (Caisse d'Allocations Familiales); nalaze se blizu visokoobrazovnih ustanova, a društveni život je bogat. Jedinu nepovoljnost predstavlja velika potražnja za CROUS-ovim smeštajem, a nedovoljni kapaciteti da prime sve studente.
Kako rezervisati studentsku sobu preko CROUS-a?
1. Pre svega obratite se službama za međunarodnu saradnju pri vašim visokoobrazovnim ustanovama da biste se raspitali da li imaju poseban ugovor sa CROUS-om.
2. Pronađite CROUS kojem pripadate. Pri svakom Rektoratu nalazi se po jedan CROUS; svaki ima svoj način funkcionisanja i svoj Internet sajt. Vi se obraćate CROUS-u Rektorata kojem pripada vaša visokoobrazovna ustanova au CROUS de l’académie.
3. Pretražite rubriku « smeštaj » ili « informacije za inostrane studente » na sajtu vašeg CROUS-a da biste saznali uslove za dobijanje sobe u državnom domu. Za početak, treba da napravite dosije i podnesete zahtev između 15. januara i 31. maja pre početka nove akademske godine.
4. Postoji jedan sajt koji objedinjuje sve ponude za smeštaj CROUS-a kao i ponude za smeštaj kod pojedinaca. Idite na sajt gde ćete besplatno naći sve ponude Lokaviz, la centrale du logement étudiant. Sve ponude na ovom sajtu imaju oznaku « Lokaviz » koja studentima garantuje da će biti smešteni pristojno i bezbedno.
Međunarodni studentski grad u Parizu
Međunarodni studentski grad nalazi se u 14. arondismanu Pariza, Cité internationale universitaire de Paris (CIUP) i predstavlja skup studentskih domova. Prima oko 6 000 studenata, istraživača, umetnika i sportista visokog nivoa koji dolaze iz celog sveta. Cene soba variraju u zavisnosti od udobnosti, godišta stanara i dužine boravka.
Da biste tu boravili treba da budete upisani u neku od pariskih visokoobrazovnih ustanova i da pohađate najmanje nivo Master 1.
Privatni studentski domovi
Privatni domovi su dobra alternativa ako ne uspete da dobijete sobu preko CROUS-a. Cene su obično više u odnosu na ponude CROUS-a, ali ostaju i dalje povoljne na tržištu studentskog smeštaja. Svakodnevne pogodnosti su brojne: život u zajednici, opremljene sobe, internet, perionica, sportska sala…
Ako želite da steknete uvid u ponudu privatnih domova pretražite sledeće sajtove: PARME, Suitétudes, Les Estudines, NEXITY Studéa, Fac-Habitat, Cardinal Campus, Néoresid, Kley, Student Factory.
Studentski ili omladinski smeštaji
Ovaj tip smeštaja kojim često upravljaju religiozna udruženja nudi smeštaj mladima između 18 i 25 godina. Mogu da budu namenjeni samo devojkama ili samo muškarcima ili da budu mešoviti. Prioritet imaju mladi koji su zaposleni (studenti na strukovnim studijskim programima) ili studenti na stručnim praksama. Ipak, vi možete da podnesete zahtev čak i ako ste "samo student". Cena soba je niža u odnosu na privatne domove. Računajte oko 500 evra u Parizu; 250 evra u unutrašnjosti. Neki od ovih domova nude i polupansion.
Za dodatne informacije pretražite sajtove l’union nationale des maisons d’étudiants, l’association des résidences et foyers de jeunes, l’union nationale pour l’habitat des jeunes.
SMEŠTAJ U PRIVATNOM SEKTORU
Za pronalaženje smeštaja možete da se obratite i agencijama za nekretnine ili pojedincima koji iznajmljuju smeštaj. Na taj način možete da unajmite ceo stan ili samo jednu sobu od nekog stanodavca.
Privatni stanovi ili život u zajednici
Mnogi studenti se opredeljuju za najam stanova. Neki se odlučuju za samostalan život i uglavnom biraju garsonjere. Cene su adekvatne tržišnim cenama nekretnina: računajte najmanje 800 evra u Parizu i 400 evra u unutrašnjosti.
Za oglase stanova pretražite sajt Se Loger ili samo za Pariz, Lodgis. Za najam stanova direktno od vlasnika (bez posredovanja agencije) pogledajte oglase na: De Particulier à Particulier ili Le Bon Coin. Veliki broj studenata odlučuje se i da unajmi veliki stan i da deli život i troškove sa drugim studentima. To omogućava da se podeli kirija kao i troškovi struje, gasa i Internet i telefonske pretplate.
Oglase za najam zajedničkog smeštaja pronaći ćete na: appartager, roomlala, immojeune, ili la carte des colocs.
Idealan način da se usavrši francuski i napreduje brzo jeste život u francuskoj porodici. To je praktično i ekonomično rešenje: imate sobu za sebe u stanu ili kući, u središstu svakodnevice Francuza, uz sav konfor i neophodnu opremu. Pojedine porodice nude i besplatno stanovanje u zamenu za svakodnevne sitne usluge (čuvaje dece, pomoć oko domaćih zadataka, kurseve jezika...).
Za dodatna obaveštenja na raspolaganju vam je sajt CoHomly, ili samo za Pariz, France Stay.
Razmisilite i o smeštaju gde živi "više generacija". Udruženja spajaju studente koji traže smeštaj, sa starijim osobama kod kojih dobijaju sobu, a zauzvrat treba da budu prisutni i da pomognu tokom večeri i noću. Stanarine su skromne, čak je moguće da se stanuje i besplatno.
Za dodatne informacije pretražite sajt udruženja Ensemble 2 générations kao i sajt mreže réseau CoSI (Cohabitation Solidaire Intergénérationnelle).
NAPRAVITI DOSIJE ZA TRAŽENJE SMEŠTAJA
Spisak dokumenata može da se razlikuje u zavisnosti od tipa smeštaja i zahteva vlasnika, ali najčešće su u pitanju sledeći dokumenti:
- Vaš lični dokument,
- Vaša boravišna dozvola (VLS-TS, dokaz o boravku) ukoliko ste u Francusku došli sa vizom,
- Vaša studentska kartica ili dokaz o školovanju za tekuću akademsku godinu
- Dopis vašeg garanta i njegov lični dokument.
Pronaći garanta
Garant je osoba koja podnosi kauciju za vas, to jest osoba koja se obavezuje da će plaćati vašu stanarinu ukoliko vi to više ne budete mogli. U Francuskoj se gotovo uvek traži da imate garanta ako želite da unajmite stan bilo da ste stranci ili Francuzi.
Vaš garant treba da bude Francuz. Ako ga nemate, postoje druge mogućnosti koje su vam na raspolaganju kao što je VISALE dispositif VISALE, besplatna kaucija za smeštaj ako najmite stan ili sobu u studentskom domu. Savet je da pokrenete proceduru čak i pre dolaska u Francusku. Nije neophodno da imate adresu u Francuskoj da biste dobili potvrdu da možete da dobijete VISALE (koja se zove « visa VISALE »).
Postoji i mogućnost preko Garant Me ukoliko ne ostvarujete pravo na VISALE ili ako je vlasnik vašeg smeštaja ne priznaje.
Razumeti oglase
Broj prostorija koje su navedene u oglasima odgovara broju "prostorija za život" (sobe, dnevni boravak, trpezarija za ručavanje); ne obuhvataju kuhinju, kupatilo ili hodnike. Na primer, jedan smeštaj od « dve prostorije » znači da će smeštaj da sadrži jednu sobu i jedan dnevni boravak kao i kuhinju i kupatilo.
Kao mala pomoć evo nekih naziva i skraćenica koje su najučestalije:
- Studio : jednosoban smeštaj sa kuhinjom u ćošku (garsonjera)
- T2 ili F2 : dvosoban stan
- T3 ili F3 : trosoban stan
- SdB : kupatilo (sa kadom)
- Salle d’eau : kupatilo (sa tušem)
- Appt. : stan
- RdC : Prizemlje
- Asc. : lift
- TBE : très bon état (u veoma dobrom stanju)
- CC : charges comprises (sa uklučenim komunalijama). Komunalije su troškovi koji se dodaju na cenu stanarine za održavanje zgrade i zajedničke usluge svih stanara (čišćenje zajedničkih prostorija, skupljanje smeća...)
NASTANITI SE
Pomoć za smeštaj CAF
Dobra vest: moguće je dobiti pomoć za smeštaj! Trostruka pomoć od CAF-a (Caisse des allocations familiales) može da umanji visinu vaše stanarine: socijalna naknada l’allocation de logement sociale (ALS), personalizovana pomoć za smeštaj l’aide personnalisée au logement (APL) i porodična naknada za smeštaj l’allocation de logement familial (ALF). Da biste saznali da li ostvarujete pravo na neku od ovih naknada, uradite simulaciju na sajtu CAF-a sur le site de la CAF. Za neposredan razgovor sa savetnicima, idite na Facebook stranicu CAF-a namenjenu za smeštaj la page Facebook de la CAF consacrée au logement étudiant.